👈 فروشگاه فایل 👉

مبانی نظری و پیشینه تحقیق استرس والدگری 24 صفحه

ارتباط با ما

... دانلود ...

مبانی نظری و پیشینه تحقیق استرس والدگری 24 صفحه

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق استرس والدگری عنوان این نوشتار است که در آن به بررسی (چارچوب) ادبیات نظری و پیشینه نظری پژوهش در تحقیقات داخلی و خارجی می پردازیم.

مشخصات فایل

تعداد صفحات

24

حجم

47/814 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

docx

توضیحات کامل

این نوشتار مبانی نظری و پیشینه تحقیق استرس والدگری قابل ویرایش با فرمت ورد doc بصورت جامع و کامل می باشد. در بخش اول (چارچوب) ادبیات نظری استرس والدگری تشریح می شود و در بخش دوم پیشینه نظری تحقیق استرس والدگری در پژوهش های داخلی و خارجی مورد بررسی قرار می گیرد.

استرس والدگری می تواند به طور مختصر چنین تعریف شود: یک سری فرآیند هایی که به خاطر تلاش برای سازگاری با الزامات نقش والدینی به یک سری واکنش های روانی و فیزیکی ناخوشایند منتهی  می شود .این فرآیند اغلب به صورت احساسات و تجارب منفی در مورد خود فرد و کودک تجربه می شود .این احساسات منفی به طور مستقیم از نقش والدگری ناشی می شود.اما باید در نظر داشت که این تعریف ساده از استرس والدگری نباید از ارزش این حقیقت بکاهد که استرس والدگری شامل یک سری وسیع از فرآیندهای پویا و پیچیده ای  از جمله:ارتباط با کودک و رفتارهای او ،الزامات نقش والدینی ،منابع والدینی،واکنش های والدینی به مسئولیت ها و تقاضاها ،کیفیت ارتباط والدینی با کودک و دیگر اعضای خانواده و ارتباطات  با دیگر افراد و موسسات بیرون خانه است.

علاوه بر این فرآیند استرس ، ارتباط با مهارت مقابله گری ،سازگاری موفقیت آمیز با الزامات نقش والدینی دارد؛ و برای بسیاری از افراد این تقاضاهای والدینی قابل مدیریت اند و با وجود سخت بودن این کار بخصوص در برحه هایی از زندگی ، قابل پاداش هم هستند.حتی در خانواده هایی که با مشکلات جدی و مزمن مواجه شدند مثل بیماری کودک ،اگرچه نه همه ی والدین ،اما تعدادی از آنها با این چالش ها به طور موفقیت آمیزی کنار آمدند(راتر ،1987).

آبیدین (1992) استرس والدگری را ،حاصل اثر تعاملی کنش وری خصوصیات اصلی و آشکار والدین (مانند افسردگی ،احساس صلاحیت ،سلامت ،روابط توام با دلبستگی با کودک ،،روابط با همسر ،محدودیت ناشی از نقش پذیرندگی یا مادری کردن )با خصوصیات کودک (مانند سازش پذیری،پذیرندگی ،فزون طلبی ،خلق ،فزون کنشی و تقویت گری ) می داند .او همچنین معتقد است که ویژگی های والد و کودک ،همراه با متغیر های موقعیتی بیرونی و عوامل تنیدگی زای زندگی (مانند طلاق ،مشکلات شغلی و....)دلیل افزایش احتمالی نارسا کنش وری و استرس والد گری است .

فهرست مطالب

1-6 تعاریف مفاهیم استرس والد گری

1-6-1 تعاریف نظری استرس والد گری

1-6-2 تعاریف عملیاتی استرس والد گری

1-6-2-2استرس والد گری :نمره ای است که از طریق کاربرد پرسشنامه شاخص تنیدگی والدینی(PSI) بدست می آید.    2

2-2 استرس والدگری:    2

2-2-1تعریف مفهوم استرس والدگری:    3

2-2-2نظریه های استرس والدگری:    4

2-2-2-1 نظریه ی استرس والدین –کودک – روابط کودک و والدین :    4

2-2-2-2 نظریه ی تنش های روزمره :    5

2-2-3 کودک و نقش والدگری  علل استرس:    7

2-2-4 ارزیابی  استرس :    9

2-2-5 مکانیسم های سازگاری:    10

2-3 پیشینه تحقیقات :    13

منابع :    16

👇محصولات تصادفی👇

مبانی نظری و پیشینه تحقیق مشکلات رفتاری کودکان 43 صفحه پایان نامه مهندسی برق با عنوان جریان ac (کامل و آپدیت شده) پاورپوینت سازماندهي در سازمان پاورپوینت آشنایی با سایت الکسا پاورپوینت ایده تا فرم و مو ضوع طراحی